UMV1H3R3MFD
UMV1H3R3MFD
UMV1H3R3MFD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UMV1H3R3MFD
  • Description
    CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL TH
  • Delivery Services
3.3 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UMV1H3R3MFD
Series UMV
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 3.3 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 14 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 21 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UMV1H3R3MFD1TP UMV1H010MFD UMV1H010MFD1TP UMV1H0R1MFD
Part Number UMV1H3R3MFD1TP UMV1H010MFD UMV1H010MFD1TP UMV1H0R1MFD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL TH CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL TH CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL TH CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL TH