USR0J220MDD
USR0J220MDD
USR0J220MDD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    USR0J220MDD
  • Description
    CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL TH
  • Delivery Services
22 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
USR0J220MDD
Series USR
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 22 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 34 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)