USR0J330MDD
USR0J330MDD
USR0J330MDD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    USR0J330MDD
  • Description
    CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL TH
  • Delivery Services
33 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
USR0J330MDD
Series USR
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 33 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 40 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute USR0J330MDD1TE USR0J330MDD1TP USR0J101MDD USR0J220MDD
Part Number USR0J330MDD1TE USR0J330MDD1TP USR0J101MDD USR0J220MDD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL TH CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL TH