USR0J331MDD
USR0J331MDD
USR0J331MDD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    USR0J331MDD
  • Description
    CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
  • Delivery Services
330 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
USR0J331MDD
Series USR
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 330 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 180 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 270 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute USR0J331MDD1TD USR0J331MDD1TE USR0J101MDD USR0J220MDD
Part Number USR0J331MDD1TD USR0J331MDD1TE USR0J101MDD USR0J220MDD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL TH