USR0J221MDD
USR0J221MDD
USR0J221MDD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    USR0J221MDD
  • Description
    CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
  • Delivery Services
220 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
USR0J221MDD
Series USR
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 120 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 180 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute USR0J221MDD1TE USR0J221MDD1TP USR0J101MDD USR0J220MDD
Part Number USR0J221MDD1TE USR0J221MDD1TP USR0J101MDD USR0J220MDD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL TH