USR0J331MDD1TD
USR0J331MDD1TD
USR0J331MDD1TD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    USR0J331MDD1TD
  • Description
    CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
  • Delivery Services
330 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
USR0J331MDD1TD
Series USR
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 330 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 180 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 270 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)