V10H23PL2B
V10H23PL2B
V10H23PL2B
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V10H23PL2B
  • Description
    VARISTOR 36V 1.5KA DISC 10MM
  • Package
    Disc 10mm
  • Delivery Services
36 V 1.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Quick Inquiry
V10H23PL2B
Series HMOV™
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 23 V
Maximum DC Volts 28 V
Varistor Voltage (Min) 32.4 V
Varistor Voltage (Typ) 36 V
Varistor Voltage (Max) 39.6 V
Current - Surge 1.5 kA
Energy 12J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 3200 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm