V33ZC05P
V33ZC05P
V33ZC05P
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V33ZC05P
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    VARISTOR 33V 100A DISC 5MM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Disc 5mm
  • Delivery Services
33 V 100 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
Quick Inquiry
V33ZC05P
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Varistors-MOVs -
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series ZC
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 20 V
Maximum DC Volts 26 V
Varistor Voltage (Min) 29.7 V
Varistor Voltage (Typ) 33 V
Varistor Voltage (Max) 36.3 V
Current - Surge 100 A
Energy 0.3J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 790 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 5mm
Features -
Grade -
Qualification -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute V33ZC05PX2855 V33ZC1 V33ZC1P V33ZC1PX2855
Part Number V33ZC05PX2855 V33ZC1 V33ZC1P V33ZC1PX2855
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VARISTOR 33V 100A DISC 5MM VARISTOR 33V 250A DISC 7MM VARISTOR 33V 250A DISC 7MM VARISTOR 33V 250A DISC 7MM