V33ZC70P
V33ZC70P
V33ZC70P
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V33ZC70P
  • Description
    VARISTOR 33V 2KA DISC 20MM
  • Package
    Disc 20mm
  • Delivery Services
33 V 2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Quick Inquiry
V33ZC70P
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 21 V
Maximum DC Volts 27 V
Varistor Voltage (Min) 29.7 V
Varistor Voltage (Typ) 33 V
Varistor Voltage (Max) 36.3 V
Current - Surge 2 kA
Energy 150J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 13000 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Features -
Grade -
Qualification -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute V33ZC70PX10 V33ZC70PX2855 V33ZC05P V33ZC05PX2855
Part Number V33ZC70PX10 V33ZC70PX2855 V33ZC05P V33ZC05PX2855
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VARISTOR 33V 2KA DISC 20MM VARISTOR 33V 2KA DISC 20MM VARISTOR 33V 100A DISC 5MM VARISTOR 33V 100A DISC 5MM