V33ZC70PX10
V33ZC70PX10
V33ZC70PX10
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V33ZC70PX10
  • Description
    VARISTOR 33V 2KA DISC 20MM
  • Package
    Disc 20mm
  • Delivery Services
33 V 2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Quick Inquiry
V33ZC70PX10
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 21 V
Maximum DC Volts 27 V
Varistor Voltage (Min) 29.7 V
Varistor Voltage (Typ) 33 V
Varistor Voltage (Max) 36.3 V
Current - Surge 2 kA
Energy 150J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 13000 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm