V33ZC05PX2855
V33ZC05PX2855
V33ZC05PX2855
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V33ZC05PX2855
  • Description
    VARISTOR 33V 100A DISC 5MM
  • Package
    Disc 5mm
  • Delivery Services
33 V 100 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
Quick Inquiry
V33ZC05PX2855
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 20 V
Maximum DC Volts 26 V
Varistor Voltage (Min) 29.7 V
Varistor Voltage (Typ) 33 V
Varistor Voltage (Max) 36.3 V
Current - Surge 100 A
Energy 0.3J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 790 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 5mm