V33ZC1PX2855
V33ZC1PX2855
V33ZC1PX2855
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V33ZC1PX2855
  • Description
    VARISTOR 33V 250A DISC 7MM
  • Package
    Disc 7mm
  • Delivery Services
33 V 250 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Quick Inquiry
V33ZC1PX2855
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 20 V
Maximum DC Volts 26 V
Varistor Voltage (Min) 29.7 V
Varistor Voltage (Typ) 33 V
Varistor Voltage (Max) 36.3 V
Current - Surge 250 A
Energy 1.2J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 1620 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm
Features -
Grade -
Qualification -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VARISTOR 33V 250A DISC 7MM VARISTOR 33V 250A DISC 7MM VARISTOR 5.35V 30A 0603 VARISTOR 3.5V 30A 0603