V660LA10
V660LA10
V660LA10
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V660LA10
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    VARISTOR 1.08KV 2.5KA DISC 10MM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Disc 10mm
  • Delivery Services
1.08 kV 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Quick Inquiry
V660LA10
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Varistors-MOVs -
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series LA
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 660 V
Maximum DC Volts 850 V
Varistor Voltage (Min) 972 V
Varistor Voltage (Typ) 1.08 kV
Varistor Voltage (Max) 1.188 kV
Current - Surge 2.5 kA
Energy 70J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 70 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Features -
Grade -
Qualification -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute V660LA100B V660LA100BP V660LA100BPX10 V660LA100BPX2855
Part Number V660LA100B V660LA100BP V660LA100BPX10 V660LA100BPX2855
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VARISTOR 1.02KV 6.5KA DISC 20MM VARISTOR 1.02KV 6.5KA DISC 20MM VARISTOR 1.02KV 6.5KA DISC 20MM VARISTOR 1.02KV 6.5KA DISC 20MM