V660LA100BX10
V660LA100BX10
V660LA100BX10
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V660LA100BX10
  • Description
    VARISTOR 1.08KV 6.5KA DISC 20MM
  • Package
    Disc 20mm
  • Delivery Services
1.08 kV 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Quick Inquiry
V660LA100BX10
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 660 V
Maximum DC Volts 850 V
Varistor Voltage (Min) 972 V
Varistor Voltage (Typ) 1.08 kV
Varistor Voltage (Max) 1.188 kV
Current - Surge 6.5 kA
Energy 250J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 400 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm