V660LA10CP
V660LA10CP
V660LA10CP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V660LA10CP
  • Description
    VARISTOR 1.08KV 3.5KA DISC 10MM
  • Package
    Disc 10mm
  • Delivery Services
1.08 kV 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Quick Inquiry
V660LA10CP
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series C-III
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 660 V
Maximum DC Volts -
Varistor Voltage (Min) 972 V
Varistor Voltage (Typ) 1.08 kV
Varistor Voltage (Max) 1.188 kV
Current - Surge 3.5 kA
Energy 110J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 20 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm