V660LA80CP
V660LA80CP
V660LA80CP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V660LA80CP
  • Description
    VARISTOR 1.08KV 10KA DISC 20MM
  • Package
    Disc 20mm
  • Delivery Services
1.08 kV 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Quick Inquiry
V660LA80CP
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series C-III
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 660 V
Maximum DC Volts -
Varistor Voltage (Min) 972 V
Varistor Voltage (Typ) 1.08 kV
Varistor Voltage (Max) 1.188 kV
Current - Surge 10 kA
Energy 510J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 120 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Features -
Grade -
Qualification -
Base Product Number V660L
Parts with Similar Specifications
Product Attribute V660LA80CPX10 V660LA80CPX2855 V660LA10 V660LA100B
Part Number V660LA80CPX10 V660LA80CPX2855 V660LA10 V660LA100B
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VARISTOR 1.08KV 10KA DISC 20MM VARISTOR 1.08KV 10KA DISC 20MM VARISTOR 1.08KV 2.5KA DISC 10MM VARISTOR 1.02KV 6.5KA DISC 20MM