V660LA50APX2855
V660LA50APX2855
V660LA50APX2855
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V660LA50APX2855
  • Description
    VARISTOR 1.08KV 4.5KA DISC 14MM
  • Package
    Disc 14mm
  • Delivery Services
1.08 kV 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Quick Inquiry
V660LA50APX2855
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series LA
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 660 V
Maximum DC Volts 850 V
Varistor Voltage (Min) 972 V
Varistor Voltage (Typ) 1.08 kV
Varistor Voltage (Max) 1.188 kV
Current - Surge 4.5 kA
Energy 140J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 200 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm
Features -
Grade -
Qualification -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VARISTOR 1.08KV 4.5KA DISC 14MM VARISTOR 1.08KV 4.5KA DISC 14MM VARISTOR 1.08KV 2.5KA DISC 10MM VARISTOR 1.02KV 6.5KA DISC 20MM