VC03005A0000G
VC03005A0000G
VC03005A0000G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VC03005A0000G
  • Description
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 7.62MM
  • Delivery Services
3 Position Terminal Block Header, Blade Pins, Shrouded (4 Side) 0.300" (7.62mm) Vertical Through Hole
Quick Inquiry
VC03005A0000G
Manufacturer Amphenol Anytek
Series VC
Base Product Number VC03
Type Header, Blade Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Levels 1
Pitch 0.300" (7.62mm)
Header Orientation Vertical
Color Green
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish Tin
Features -
Wire Strip Length -
Contact Material Copper
Housing Material Thermoplastic
Contact Tail Length 0.197" (5.00mm)
Insulation Height 1.154" (29.30mm)
Current - UL 41 A
Voltage - UL 300 V