VC03015A0000G
VC03015A0000G
VC03015A0000G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VC03015A0000G
  • Manufacturer
    Amphenol Anytek
  • Description
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 7.62MM
  • Delivery Services
3 Position Terminal Block Header, Blade Pins, Shrouded (4 Side) 0.300" (7.62mm) Vertical Through Hole
Quick Inquiry
VC03015A0000G
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Headers-Plugs and Sockets
Manufacturer Amphenol Anytek
Series VC
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Base Product Number VC03
Type Header, Blade Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions 3
Positions Per Level 3
Number of Levels 1
Pitch 0.300" (7.62mm)
Header Orientation Vertical
Plug Wire Entry -
Termination Style Solder
Mounting Type Through Hole
Current - IEC -
Voltage - IEC -
Wire Gauge or Range - AWG -
Wire Gauge or Range - mm² -
Color Green
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish Tin
Features Mounting Flange
Material Flammability Rating UL94 V-0
Ingress Protection -
Screw Size -
Torque - Screw -
Wire Strip Length -
Contact Material Copper
Housing Material Thermoplastic
Contact Tail Length 0.197" (5.00mm)
Insulation Height 1.154" (29.30mm)
Current - UL 41 A
Voltage - UL 300 V