VC030150B000G
VC030150B000G
VC030150B000G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VC030150B000G
  • Description
    TERM BLOCK HDR 3POS 90DEG 7.62MM
  • Delivery Services
3 Position Terminal Block Header, Blade Pins, Shrouded (4 Side) 0.300" (7.62mm) 90°, Right Angle Through Hole
Quick Inquiry
VC030150B000G
Manufacturer Amphenol Anytek
Series VC
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Base Product Number VC03
Type Header, Blade Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Levels 1
Pitch 0.300" (7.62mm)
Header Orientation 90°, Right Angle
Color Green
Operating Temperature -
Contact Mating Finish -
Features Mounting Flange
Material Flammability Rating -
Wire Strip Length -
Contact Material -
Housing Material -
Contact Tail Length -
Insulation Height -
Current - UL 32 A
Voltage - UL 300 V