VC0301000000G
VC0301000000G
VC0301000000G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VC0301000000G
  • Description
    TERM BLOCK HDR 3POS 90DEG 7.62MM
  • Delivery Services
3 Position Terminal Block Header, Blade Pins, Shrouded (4 Side) 0.300" (7.62mm) 90°, Right Angle Through Hole
Quick Inquiry
VC0301000000G
Manufacturer Amphenol Anytek
Series 07-762
Base Product Number VC03
Type Header, Blade Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Levels 1
Pitch 0.300" (7.62mm)
Header Orientation 90°, Right Angle
Wire Gauge or Range - mm² -
Color Black
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish Tin
Features Mating Flange
Wire Strip Length -
Contact Material Copper Alloy
Housing Material Thermoplastic Resin
Contact Tail Length 0.197" (5.00mm)
Insulation Height 0.563" (14.30mm)
Current - UL 32 A
Voltage - UL 300 V