VC03005B0000G
VC03005B0000G
VC03005B0000G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VC03005B0000G
  • Description
    TERM BLOCK HDR 3POS 90DEG 7.62MM
  • Delivery Services
3 Position Terminal Block Header, Blade Pins, Shrouded (4 Side) 0.300" (7.62mm) 90°, Right Angle Through Hole
Quick Inquiry
VC03005B0000G
Manufacturer Amphenol Anytek
Series VC
Base Product Number VC03
Type Header, Blade Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Levels 1
Pitch 0.300" (7.62mm)
Header Orientation 90°, Right Angle
Color Green
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish Tin
Features -
Wire Strip Length -
Contact Material Copper
Housing Material Thermoplastic
Contact Tail Length 0.197" (5.00mm)
Insulation Height 0.535" (13.60mm)
Current - UL 41 A
Voltage - UL 300 V