WL02GT18N
WL02GT18N
WL02GT18N
lmages are for reference only.
  • Part Number
    WL02GT18N
  • Manufacturer
    Viking Tech
  • Description
    FIXED IND 18NH 420MA 230MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0402 (1005 Metric)
  • Delivery Services
18 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 420 mA 230mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
WL02GT18N
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Viking Tech
Series WL
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ceramic
Inductance 18 nH
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 420 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 230mOhm Max
Q @ Freq 25 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 3.1GHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.61mm)