WL02GT8N7
Manufacturer
Viking TechDescription
FIXED IND 8.7NH 480MA 200MOHM SM
Datasheet
DatasheetPackage
0402 (1005 Metric)
Request for Quotation
WL02GT8N7
lmages are for reference only.WL02GT8N7
Datasheet0402 (1005 Metric)
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
8.7 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 480 mA 200mOhm Max 0402 (1005 Metric)
WL02GT8N7
| Category | Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors - |
| Manufacturer | Viking Tech |
| Series | WL |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Material - Core | Ceramic |
| Inductance | 8.7 nH |
| Tolerance | ±2% |
| Current Rating (Amps) | 480 mA |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 200mOhm Max |
| Q @ Freq | 18 @ 250MHz |
| Frequency - Self Resonant | 4.1GHz |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 250 MHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package | 0402 |
| Size / Dimension | 0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.024" (0.61mm) |