WL02JT15N
WL02JT15N
WL02JT15N
lmages are for reference only.
  • Part Number
    WL02JT15N
  • Manufacturer
    Viking Tech
  • Description
    FIXED IND 15NH 560MA 172MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0402 (1005 Metric)
  • Delivery Services
15 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 560 mA 172mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
WL02JT15N
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Viking Tech
Series WL
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ceramic
Inductance 15 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 560 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 172mOhm Max
Q @ Freq 24 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 3.28GHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.61mm)