WL02JT22N
WL02JT22N
WL02JT22N
lmages are for reference only.
  • Part Number
    WL02JT22N
  • Manufacturer
    Viking Tech
  • Description
    FIXED IND 22NH 400MA 300MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0402 (1005 Metric)
  • Delivery Services
22 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 400 mA 300mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
WL02JT22N
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Viking Tech
Series WL
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ceramic
Inductance 22 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 400 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 300mOhm Max
Q @ Freq 25 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 2.8GHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.61mm)