WL02JT5N6
WL02JT5N6
WL02JT5N6
lmages are for reference only.
  • Part Number
    WL02JT5N6
  • Description
    FIXED IND 5.6NH 760MA 83MOHM SMD
  • Delivery Services
5.6 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 760 mA 83mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
WL02JT5N6
Material - Core Ceramic
Inductance 5.6 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 760 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 83mOhm Max
Q @ Freq 20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 4.8GHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250 MHz
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.61mm)