0498175.MX1M6
Manufacturer
Littelfuse Inc.Description
FUSE AUTO 175A 32VDC AUTO LINK
Datasheet
DatasheetPackage
Auto Link
Request for Quotation
0498175.MX1M6
lmages are for reference only.0498175.MX1M6
FUSE AUTO 175A 32VDC AUTO LINK
DatasheetAuto Link
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
175 A AC 32 V DC Fuse Automotive Bolt Mount Auto Link
0498175.MX1M6
| Category | Circuit Protection - Fuses - |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Series | MIDI® 498 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mounting Type | Bolt Mount |
| Fuse Type | Automotive |
| Current Rating (Amps) | 175 A |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 32 V |
| Response Time | Slow Blow |
| Package / Case | Auto Link |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 1kA |
| Melting I²t | 100000.0 |
| Approval Agency | UR |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Color | Black |
| Size / Dimension | 1.614" L x 0.472" W x 0.327" H (41.00mm x 12.00mm x 8.30mm) |