1206L005/60WR
1206L005/60WR
1206L005/60WR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1206L005/60WR
  • Description
    PTC RESET FUSE 60V 50MA 1206
  • Delivery Services
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 50 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Quick Inquiry
1206L005/60WR
Type Polymeric
Voltage - Max 60V
Current - Hold (Ih) (Max) 50 mA
Current - Trip (It) 150 mA
Current - Max 10 A
Resistance - 25°C (Typ) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Size / Dimension 0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.049" (1.25mm)
Lead Spacing -
Approval Agency -
Time to Trip 1.5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min) 3.6 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 20 Ohms
Grade -
Qualification -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 1206L005/30WR 1206L005/60WR-A 1206L300SLTHYR 1206L400SL-SYR
Part Number 1206L005/30WR 1206L005/60WR-A 1206L300SLTHYR 1206L400SL-SYR
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description PTC RESET FUSE 60V 50MA 1206 PTC RESET FUSE 60V 50MA 1206 PTC RESET FUSE 6V 3A 1206 PTC RESET FUSE 6V 4A 1206