1206L010/60WR-A
1206L010/60WR-A
1206L010/60WR-A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1206L010/60WR-A
  • Description
    PTC RESET FUSE 60V 100MA 1206
  • Delivery Services
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 100 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Quick Inquiry
1206L010/60WR-A
Type Polymeric
Voltage - Max 60V
Current - Hold (Ih) (Max) 100 mA
Current - Trip (It) 250 mA
Current - Max 10 A
Resistance - 25°C (Typ) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Size / Dimension 0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.049" (1.25mm)
Lead Spacing -
Approval Agency cURus, TUV
Time to Trip 1.5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min) 1.5 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 10 Ohms