1206L035/15YR
1206L035/15YR
1206L035/15YR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1206L035/15YR
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    PTC RESET FUSE 15V 350MA 1206
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1206 (3216 Metric), Concave
  • Delivery Services
Polymeric PTC Resettable Fuse 15V 350 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Quick Inquiry
1206L035/15YR
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - PTC Resettable Fuses -
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series POLY-FUSE®, 1206L
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)-->
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Polymeric
Voltage - Max 15V
Current - Hold (Ih) (Max) 350 mA
Current - Trip (It) 750 mA
Current - Max 100 A
Resistance - 25°C (Typ) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1206 (3216 Metric), Concave
Size / Dimension 0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.030" (0.75mm)
Lead Spacing -
Approval Agency -
Time to Trip 100 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min) 300 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 1.2 Ohms