1206L050/15YR
1206L050/15YR
1206L050/15YR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1206L050/15YR
  • Description
    PTC RESET FUSE 15V 500MA 1206
  • Delivery Services
Polymeric PTC Resettable Fuse 15V 500 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Quick Inquiry
1206L050/15YR
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series POLY-FUSE®, 1206L
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)-->
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Polymeric
Voltage - Max 15V
Current - Hold (Ih) (Max) 500 mA
Current - Trip (It) 1 A
Current - Max 100 A
Resistance - 25°C (Typ) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Size / Dimension 0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.030" (0.75mm)
Lead Spacing -
Approval Agency cURus, TUV
Time to Trip 100 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min) 150 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 750 mOhms