1206L020/30YR
1206L020/30YR
1206L020/30YR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1206L020/30YR
  • Description
    PTC RESET FUSE 30V 20MA 1206
  • Delivery Services
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 200 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Quick Inquiry
1206L020/30YR
Type Polymeric
Voltage - Max 30V
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
Current - Trip (It) 420 mA
Current - Max 100 A
Resistance - 25°C (Typ) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Size / Dimension 0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)
Lead Spacing -
Approval Agency cURus, TUV
Time to Trip 100 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min) 650 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 2.6 Ohms
Grade -
Qualification -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 1206L020/30YR-A 1206L020YR 1206L025/24YR 1206L025YR
Part Number 1206L020/30YR-A 1206L020YR 1206L025/24YR 1206L025YR
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description PTC 30V POLYFUSE SURF MOUNT 1206 PTC RESET FUSE 24V 200MA 1206 PTC RESET FUSE 24V 250MA 1206 PTC RESET FUSE 16V 250MA 1206