1206L010/60WR
1206L010/60WR
1206L010/60WR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1206L010/60WR
  • Description
    PTC RESET FUSE 60V 100MA 1206
  • Delivery Services
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 100 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Quick Inquiry
1206L010/60WR
Type Polymeric
Voltage - Max 60V
Current - Hold (Ih) (Max) 100 mA
Current - Trip (It) 250 mA
Current - Max 10 A
Resistance - 25°C (Typ) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Size / Dimension 0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.049" (1.25mm)
Lead Spacing -
Approval Agency -
Time to Trip 1.5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min) 1.5 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 10 Ohms
Grade -
Qualification -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 1206L010/60WR-A 1206L010/30WR 1206L012/48WR 1206L012WR
Part Number 1206L010/60WR-A 1206L010/30WR 1206L012/48WR 1206L012WR
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description PTC RESET FUSE 60V 100MA 1206 PTC RESET FUSE 30V 100MA 1206 PTC RESET FUSE 48V 125MA 1206 PTC RESET FUSE 30V 125MA 1206