1206L450/12SLWR
1206L450/12SLWR
1206L450/12SLWR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1206L450/12SLWR
  • Description
    PTC 12V POLYFUSE SMT 1206 SL 4.5
  • Delivery Services
Polymeric PTC Resettable Fuse 12V 4.5 A Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Quick Inquiry
1206L450/12SLWR
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series Lo Rho
Type Polymeric
Voltage - Max 12V
Current - Hold (Ih) (Max) 4.5 A
Current - Trip (It) 9 A
Current - Max 50 A
Resistance - 25°C (Typ) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Size / Dimension 0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.063" (1.60mm)
Lead Spacing -
Approval Agency cURus, TUV
Time to Trip 2 s
Resistance - Initial (Ri) (Min) 3 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 14 mOhms