1206L500/12SLPR
1206L500/12SLPR
1206L500/12SLPR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1206L500/12SLPR
  • Description
    PTC RESET FUSE 5.0A 12V 1206
  • Delivery Services
Polymeric PTC Resettable Fuse 12V 5 A Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Quick Inquiry
1206L500/12SLPR
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series POLY-FUSE®, LoRho
Type Polymeric
Voltage - Max 12V
Current - Hold (Ih) (Max) 5 A
Current - Trip (It) 10 A
Current - Max 50 A
Resistance - 25°C (Typ) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Size / Dimension 0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.055" (1.40mm)
Lead Spacing -
Approval Agency cURus, TUV
Time to Trip 2 s
Resistance - Initial (Ri) (Min) 1 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 12 mOhms