220VXG1500MEFC30X50
220VXG1500MEFC30X50
220VXG1500MEFC30X50
lmages are for reference only.
  • Part Number
    220VXG1500MEFC30X50
  • Description
    CAP ALUM 1500UF 20% 220V SNAP TH
  • Delivery Services
1500 µF 220 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
220VXG1500MEFC30X50
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1500 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 220 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 3.01 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.515 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 220VXG1500MEFC30X50 220VXG1000MEFC25X50 220VXG1000MEFC25X50 220VXG1000MEFC35X35
Part Number 220VXG1500MEFC30X50 220VXG1000MEFC25X50 220VXG1000MEFC25X50 220VXG1000MEFC35X35
Manufacturer Rubycon Rubycon Rubycon Rubycon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 1500UF 20% 220V SNAP TH CAP ALUM 1000UF 20% 220V SNAP TH CAP ALUM 1000UF 20% 220V SNAP TH CAP ALUM 1000UF 20% 220V SNAP TH