220VXG390MEFCSN25X25
220VXG390MEFCSN25X25
220VXG390MEFCSN25X25
lmages are for reference only.
  • Part Number
    220VXG390MEFCSN25X25
  • Description
    CAP ALUM 390UF 20% 220V SNAP TH
  • Delivery Services
390 µF 220 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
220VXG390MEFCSN25X25
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 390 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 220 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.49 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.235 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)