220VXH1000MEFC25X45
220VXH1000MEFC25X45
220VXH1000MEFC25X45
lmages are for reference only.
  • Part Number
    220VXH1000MEFC25X45
  • Description
    CAP ALUM 1000UF 20% 220V SNAP TH
  • Delivery Services
1000 µF 220 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
220VXH1000MEFC25X45
Manufacturer Rubycon
Series VXH
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 220 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 2.65 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.975 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 220VXH1000MEFC25X45 220VXG1000MEFC25X50 220VXG1000MEFC25X50 220VXG1000MEFC35X35
Part Number 220VXH1000MEFC25X45 220VXG1000MEFC25X50 220VXG1000MEFC25X50 220VXG1000MEFC35X35
Manufacturer Rubycon Rubycon Rubycon Rubycon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 1000UF 20% 220V SNAP TH CAP ALUM 1000UF 20% 220V SNAP TH CAP ALUM 1000UF 20% 220V SNAP TH CAP ALUM 1000UF 20% 220V SNAP TH