220VXG1800MEFC35X50
220VXG1800MEFC35X50
220VXG1800MEFC35X50
lmages are for reference only.
  • Part Number
    220VXG1800MEFC35X50
  • Description
    CAP ALUM 1800UF 20% 220V SNAP TH
  • Delivery Services
1800 µF 220 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
220VXG1800MEFC35X50
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1800 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 220 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 3.04 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.56 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)