220VXG470MEFC22X40
220VXG470MEFC22X40
220VXG470MEFC22X40
lmages are for reference only.
  • Part Number
    220VXG470MEFC22X40
  • Description
    CAP ALUM 470UF 20% 220V SNAP TH
  • Delivery Services
470 µF 220 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
220VXG470MEFC22X40
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 470 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 220 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.96 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.94 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 220VXG470MEFC22X40 220BXC180M18X20 220BXC200M18X25 220BXC200M18X31.5
Part Number 220VXG470MEFC22X40 220BXC180M18X20 220BXC200M18X25 220BXC200M18X31.5
Manufacturer Rubycon Rubycon Rubycon Rubycon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 470UF 20% 220V SNAP TH CAP ALUM 180UF 20% 220V RADIAL CAP ALUM 200UF 20% 220V RADIAL CAP ALUM 200UF 20% 220V RADIAL