220VXG680MEFC22X50
220VXG680MEFC22X50
220VXG680MEFC22X50
lmages are for reference only.
  • Part Number
    220VXG680MEFC22X50
  • Description
    CAP ALUM 680UF 20% 220V SNAP TH
  • Delivery Services
680 µF 220 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
220VXG680MEFC22X50
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 680 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 220 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 2.43 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.645 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 220VXG680MEFC22X50 220VXG680MEFC25X40 220VXG680MEFCSN35X25 220VXG680MEFCSN35X25
Part Number 220VXG680MEFC22X50 220VXG680MEFC25X40 220VXG680MEFCSN35X25 220VXG680MEFCSN35X25
Manufacturer Rubycon Rubycon Rubycon Rubycon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 680UF 20% 220V SNAP TH CAP ALUM 680UF 20% 220V SNAP TH CAP ALUM 680UF 20% 220V SNAP TH CAP ALUM 680UF 20% 220V SNAP TH