25WXA1000MEFC12.5X16
25WXA1000MEFC12.5X16
25WXA1000MEFC12.5X16
lmages are for reference only.
  • Part Number
    25WXA1000MEFC12.5X16
  • Manufacturer
    Rubycon
  • Description
    CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
25WXA1000MEFC12.5X16
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Rubycon
Series WXA
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 670 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 804 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)