25WXA2200M18X16
25WXA2200M18X16
25WXA2200M18X16
lmages are for reference only.
  • Part Number
    25WXA2200M18X16
  • Description
    CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
  • Delivery Services
2200 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
25WXA2200M18X16
Series WXA
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)