25WXA4700MEFC18X25
25WXA4700MEFC18X25
25WXA4700MEFC18X25
lmages are for reference only.
  • Part Number
    25WXA4700MEFC18X25
  • Description
    CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
  • Delivery Services
4700 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
25WXA4700MEFC18X25
Series WXA
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 4700 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 1.49 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.7135 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)