25WXA1000MG412.5X16
25WXA1000MG412.5X16
25WXA1000MG412.5X16
lmages are for reference only.
  • Part Number
    25WXA1000MG412.5X16
  • Description
    CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
  • Delivery Services
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
25WXA1000MG412.5X16
Series WXA
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 670 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 804 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)