25WXA3300MEFC18X20
25WXA3300MEFC18X20
25WXA3300MEFC18X20
lmages are for reference only.
  • Part Number
    25WXA3300MEFC18X20
  • Description
    CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
  • Delivery Services
3300 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
25WXA3300MEFC18X20
Series WXA
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 3300 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 1.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.38 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)