25WXA2200MEFCGC16X20
25WXA2200MEFCGC16X20
25WXA2200MEFCGC16X20
lmages are for reference only.
  • Part Number
    25WXA2200MEFCGC16X20
  • Description
    CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
  • Delivery Services
2200 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
25WXA2200MEFCGC16X20
Series WXA
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 1.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.265 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)