420LXW100MEFR16X30
420LXW100MEFR16X30
420LXW100MEFR16X30
lmages are for reference only.
  • Part Number
    420LXW100MEFR16X30
  • Description
    CAP ALUM 100UF 20% 420V RADIAL
  • Delivery Services
100 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
420LXW100MEFR16X30
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 420 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 720 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.44 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)