420LXW150MEFR18X35
420LXW150MEFR18X35
420LXW150MEFR18X35
lmages are for reference only.
  • Part Number
    420LXW150MEFR18X35
  • Manufacturer
    Rubycon
  • Description
    CAP ALUM 150UF 20% 420V RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
150 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
420LXW150MEFR18X35
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Rubycon
Series LXW
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 150 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 420 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 940 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.88 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)